SIKÇA SORULAN SORULAR

Noter Yeminli (Onaylı) Çeviri Nedir?
Noter yeminli tercümanlar tarafından yapılan çevirilere noter yeminli çeviri denir. Resmi evraklarda kullanılır. Tercümanların, bildikleri dilde yeminli tercüman olabilmesi için, noter huzurunda (dili bildiklerini kanıtlayan belgeleriyle birlikte) yemin zaptını imzalaması gerekir.
Apostil Nedir?
Apostil, belgelerin ülkeler arası standartta gerçekliğini doğrulayan ve kaymakamlıklar/Valilikler tarafından verilen bir onay türüdür. Apostil, 6 Ekim 1961 yılında gerçekleştirilen Lahey Konvansiyonu`yla yürürlüğe girmiştir ve sadece Lahey Konferansına üye devletler arasında geçerlidir.
Simültane Çeviri Nedir?
Simültane tercümede, tercüman bir tercüme kabininde konuşmacının söylediklerini kulaklık vasıtasıyla duyup aynı anda hedef dile tercüme ederek mikrofon ile dinleyicilerin kulaklıklarına aktarması şeklinde gerçekleşir. Bu sayede bir konuşmacının konuştukları aynı anda birden fazla tercüman ile birçok dile tercüme edilebilir. Simültane tercüme, daha çok büyük ve özellikle çok dilli toplantılarda tercih edilir.
Ardıl Çeviri Nedir?
Ardıl tercüme, tercümanın, konuşmacının söylemek istediklerini dinledikten sonra dinleyicilere aktarması ile gerçekleşir. Bu tür tercümelerde herhangi bir teknik donanım kullanılmaz. Ardıl tercüme genellikle söz konusu toplantının çok kısa, teknik, gizli veya resmi olması durumunda başvurulan bir yöntemdir.
Çapraz Çeviri Nedir?
Çapraz çeviri, Türkçe`den farklı bir dildeki dökümanın yine Türkçe`den farklı bir dile tercüme edilmesine denir. Örneğin, İngilizce bir dökümanın Rusça`ya tercüme edilmesi gibi.
Deşifre hizmeti nedir?
Seminer, konferans gibi organizasyonların ses kayıtları yanında kasete ya da başka herhangi bir veri saklama ünitesine kaydedilmiş her türlü konuşmanın deşifre edilerek yazılı doküman haline getirilmesi çalışmasıdır.
Redaksiyon hizmeti nedir?
Daha önce tercümesi yapılmış bir metnin üzerinde gerekli düzenlemelerin yapılarak kullanıma hazır hale getirilme işidir. Önemli metinlerin ya da deşifre edilmiş ses / görüntü kayıtlarının redaksiyondan geçmesini öneririz.
Çeviride fiyatlandırmayı nasıl yapmaktasınız?
Fiyatlandırmada bir çok etken vardır. Metnin konusu, metnin karakter sayısı, kelime sayısı veya sayfa başı olarak ücretlendirilir. 
Çevirilerin teslim süreleri hangi faktörlere göre belirlenmektedir?
Dosyaların teslim süreleri metnin boyutu, içeriği, konusu, özel terminoloji kullanımı vs. gibi faktörlere göre belirlenmektedir. Metnin anlamını kaybetmemesi, vermek istediğiniz mesajı en iyi şekilde karşı tarafa iletebilmesi, kurumunuzu en iyi şekilde yansıtabilmesi ve herhangi bir hatanın bulunmaması açısından en uygun süreleri tarafınıza bildirmekteyiz.
Çevirisi yapılacak olan dosyalarımızı ne şekilde size ulaştırabiliriz?
Dosyalarınızı elektronik ortamda e-mail yoluyla bize ulaştırabilirsiniz. Basılı metinlerinizi veya CD/DVD gibi verileri içeren araçları ise kargo veya kurye yoluyla tarafımıza iletebilirsiniz. Ayrıca, talep edilmesi durumunda kurumunuza özel FTP hesabı açarak, dosyalarınızı size özel klasörünüze kopyalayabilirsiniz.
Çevirisi tamamlanmış olan dosyalarımızı bize nasıl göndermektesiniz?
Çevirisi tamamlanmış olan dosyalarınızı ister çıktı alarak, ister elektronik ortamda, ister tasdik edilmiş olarak sizin talep ettiğiniz şekilde tarafınıza ulaştırabiliriz.
Çevirisi tamamlanmış olan dosyalarımızı arşivinizde saklıyor musunuz?
Çevirisi tamamlanmış olan dosyalarınız, aramızda gizlilik sözleşmesi bulunmasına veya tarafınızdan talep edilmesine bağlı olarak arşivimizde 5 sene süresince saklanmaktadır ve talep edildiğinde ücretsiz olarak tekrar size gönderilmektedir.
Ödemelerimizi nasıl yapabiliriz?
Çevirisi tamamlanmış olan dosyaya ilişkin faturanın kesilip tarafınıza ulaştırılmasından sonra, fatura üzerinde belirtilen banka hesaplarımızdan herhangi birine havale veya EFT yoluyla ödemelerinizi gönderebilirsiniz.
Talep edilmesi durumunda deneme çevirisi yapıyor musunuz?
Şirketimizle daha önce çalışmamış olan ve vermiş olduğumuz hizmet kalitesinden emin olmak isteyen müşterilerimize, 1.000 karaktere kadar ücretsiz olarak deneme çevirisi hizmeti sağlamaktayız. 1.000 karakterin üzerindeki deneme çevirisi talepleri ilgili dilin birim fiyatlarına göre ücretlendirilmektedir.
Çeviri işlemi sırasında kullanmakta olduğunuz bir otomatik çeviri programı bulunmakta mıdır?
Tüm çeviriler profesyonel çevirmenler aracılığı ile yapılan insan tabanlı çevirilerdir. Bu şekilde ortaya çıkan çeviriler dokümanınızın içeriğine ve temasına uygun olacağından otomatik çeviri sistemlerine göre daha verimli sonuçlar ortaya çıkar.
Gizlilik güvencesi sağlıyor musunuz?
Tarafınıza verilecek olan bütün çeviri hizmetleri, gizlilik taahhüdümüz altında korunmaktadır ve hiçbir 3. şahıs ile paylaşılmamaktadır. Talep etmeniz durumunda, kurumunuz ile bir gizlilik sözleşmesi veya genel bir sözleşme imzalayabiliriz.
Belgemi hangi formatta göndermeliyim?
Çevirisi yapılacak belgenizi kitap, kitapçık, broşür gibi basılı kopya olarak kabul ediyoruz. Bunun yanında Microsoft Ofis programı dosyaları, Trados, Adobe, Photoshop, Corel gibi (doc, xls, rtf, ppt, pps, txt, pdf, psd, cdr vb. ) formatlarda E-posta olarak gönderebilirsiniz.
Tercümeleri yaptıktan sonra ‘proofreading’ yapıyor musunuz?
Proofreading ve kalite kontrolü için özel bir ekibe sahibiz. Tecrübeli uzmanlardan oluşan bu ekip çevirisi yapılan belgeleri sizlere ulaştırmadan önce titizlikle kontrol ediyor.
Ya yapmış olduğunuz çeviriden memnun kalmazsam?
En korktuğumuz olay bu. Biz çevirilerimizin hatasız olduğuna kesin kanaat getirerek müşterilerimize teslim ediyoruz. Eğer çeviride hata olduğunu düşünüyorsanız, bu durumu lütfen bize bildiriniz. Müşterimiz yapılan çeviriden memnun kalıncaya kadar çeviri tekrar kontrol edilecektir. Fakat burada bizim çeviri yaptığımızı ve bir metne ekstra yorum katamayacağımızı da belirtmek isteriz. Ayrıca müşterimizin talimatı doğrultusunda çeviri hangi ülkenin dilinde ise o ülkede kontrol ettirilebilmektedir.

Aspendos Tercüme Hizmetleri olarak siz değerli müşterilerimize hizmet sunmaya başladığımız ilk günden bugüne profesyonel tercüme çözümlerimiz ile hizmet sunmaya devam ediyoruz. Alanında uzman ve deneyimli tercüman kadromuz ve proje ekibimizle yanınızdayız. Tercüme çözümlerinde kaliteli hizmet arayanların Antalya’daki tercihi olan Aspendos Tercüme Hizmetleri ailesi, günün hangi saati olursa olsun sizlere profesyonel tercümanlık hizmetleri sunmaya devam etmektedir.

Ülkemizde tercüme bürosu olarak faaliyet göstermenin zorluklarının farkında olan ekibimiz, özel olarak geliştirmiş olduğu departman sistemi ile tüm tercüme türlerini farklı kefeye koymaktadır.

Aspendos Tercüme Hizmetleri olarak önceliğimiz, müşteri memnuniyeti ve güvendir. Çevirilerinize en uygun fiyat, uygun zaman ve dalında deneyimli tercümanlar ile karşılık veriyoruz. Ekip olarak profesyonel çözümler üreten, gereksinimlerinizi ve taleplerinizi önceden görebilecek proaktif yapımız ile müşterilerimize sadece bir çeviri hizmeti değil uzun ömürlüğü işbirliği sunuyoruz. Müşterilerimize karşı şeffaf bir politika izliyor, bilgilerinizin gizliliğini taahhüt ederken ve tüm geçmiş çalışmalarınızı istisnasız koruyarak uzun soluklu ve kalıcı ilişkiler kurmayı sağlıyoruz. 

E-bülten Sistemimize Kayıt Olunuz

Kayıt ol tuşuna basarak bizden duyuru, haber, promosyon, kampanya vb. e-postaları almayı kabul etmiş olursunuz!